A digitális influencer marketing mai formája ugyan viszonylag fiatalnak számít, a központjukban álló influencerek között azonban más-más kategóriákat különböztetünk meg követőbázisuk mérete szerint. Beszéltünk már általánosságban az influencerekről, és szó esett az átlagnál kisebb mikroinfluencerekről is, ezért úgy gondoltuk, hogy a többi kategóriát is számba vesszük – következzenek tehát a nanoinfluencerek!
Mi az a nanoinfluencer?
Ha az influencereket rajongóik száma alapján csoportosítjuk, akkor a nanoinfluencerek azok, akiknek 1000 – 5 000, vagy nagyon maximum 10 000 követőjük van – e felett már mikroinfluencerekről beszélünk.
A nanoinfluencerekre is jellemző, hogy egy nagyon érdeklődő, közönségük van, amivel egy nagyon közvetlen, közeli kapcsolatot ápolnak. Általában nagyon szűk réstémákkal foglalkoznak, és követőik érdeklődése is nagyon specifikus, például egy bizonyos sport, egy bizonyos művészeti stílus, vagy egy tudományág. Ennek köszönhetően a mikroinfluencerek közönségéhez hasonlóan a nanoinfluencerek követői is nagyon aktívak.
A nanoinfluencerek nagy előnye, hogy nagyon közvetlen, barátságos természetűek hajlamosak lenni, amit kevés általános vagy influencer engedhet meg magának.
A nanoinfluencerek karrierjük legelején járnak, és csak most kezdik összeszedni követőbázisukat egy bizonyos téma köré. Ahogy aztán az influencerek nőnek, úgy egyre hajlamosabbak több témát is felvenni repertoárjukba, ami bizonyos értelemben hígítja közönségük aktivitását, mert nem mindig felel meg mindenkinek minden tartalom, amit publikálnak (természetesen vannak kivételek, akik több százezer követő után is megmaradnak egy témánál és stílusnál).
Egy nagyobb influencer követőbázisa általában nem csak egy platformon van jelen – sokan például a YouTube-on kívül a Facebookon is aktívak, és ottani közönségük értelemszerűen sok más dolog iránt is érdeklődik.
A következőkben mélyebben is elmerülünk a témában, és kitárgyaljuk a nanoinfluencerek előnyeit és hátrányait is!
Rendkívül értékes marketingpartnerek lehetnek
Tény, hogy egy marketinges logikusan inkább egy olyan influencert próbálna megszerezni, akinek óriási követőbázisa van, azonban a kisebb rajongótábor jobb eredményeket hozhat. Az Altimeter Group kutatása szerint a fogyasztók 32%-a követ csupán nagyobb influencereket, ezzel szemben azonban 70%-ukat befolyásolják barátaik és családtagjaik az interneten.
A nanoinfluencerek szinte baráti kapcsolatot építenek ki követőikkel, akik talán kevesebben vannak, de így sokkal inkább adnak az adott influencer szavára.
Jobb aktivitást kínálnak
A Digiday egy felmérése szerint a nanoinfluencerek képesek követőbázisuk 8,7%-át aktivizálni, míg a nagyobb, több százezres követőtábort foglalkoztató sztárinfluencerek csupán 1,7%-kal képesek elérni ugyan ezt.
Az emberek kezdik egyre inkább felismerni a fizetett reklámtartalmakat, amikkel általában egy nagyobb influencer közösségi profilja tele van. A nanoinfluencerek falai azonban ritkán tartalmaznak ilyen bejegyzéseket, elvégre nem igazán figyelnek fel rájuk a márkák, így sokkal hitelesebbek követőik szemében, mint valaki, aki egyértelműen csak azért beszél egy termékről, mert fizetnek neki érte.
Ne feledd: a nanoinfluencerek barátokként hatnak az emberekre, és egy baráttól érkező javaslat sokkal hitelesebb és hatásosabb, mint ami egy fizetett celebtől érkezik.
Jó eséllyel túlteljesítik a terveket
Mivel a nanoinfluencerek többsége soha nem dolgozott korábban márkákkal, így valószínűbb, hogy 150%-os teljesítményt nyújtanak majd, hogy megmutassák, valóban alkalmasak a feladatra (illetve az esetleges újbóli együttműködések reményében). Örömmel, izgalommal, és nagy odaadással dolgoznak együtt a márkákkal, és hajlamosak még többet nyújtani ugyan azért a kompenzációért, mint amennyi meg volt beszélve.
Kevesebbe kerülnek
Mivel kisebb követőbázist foglalkoztatnak, és viszonylag tapasztalatlanok is, a nanoinfluencerek lényegesebben kevesebbet kérnek egy általános influencernél (és jó eséllyel egy mikroinfluencernél is).
Abból a költségvetésből, amibe egy-két nagyobb influencer férne csak bele, számos kisebb mikro- és nanoinfluencert lehet szerződtetni, és egy sokkal változatosabb tartalom készletet kialakíttatni, ráadásul egy szélesebb közönség számára.
Hatékonyabban kommunikálnak a Z-generációval
Egyes szakértők szerint a Z-generáció (az 1990-es évek közepétől a 2000-es évek közepéig születettek) sokkal inkább online kortársaik véleménye irányába hajlanak, minthogy a „hagyományos” tekintélynek örvendő személyekre hallgassanak, vagy azokra, akikkel valós, személyes kapcsolatokat ápolnak. Ez az RPA egyik kutatásából derült ki, amiben megállapították, hogy a Z-generáció még a családtagok, és közeli barátok véleményénél is nagyobbra értékelik a közösségi médián elhangzottakat. Ebből talán az következtethető ki, hogy a nanoinfluencerek egyre fontosabb szerepet játszanak majd a fiatalabb generációk vásárlási döntéshozatalában.
A nanoinfluencerek lehetséges hátrányai
Mint láthattad, a nanoinfluencerek valóban nagyszerű partnerei lehetnek bármilyen márkának, azonban a számos előny mellett jó, ha tisztában vagy néhány jellemző hátránnyal is, amelyek befolyásolhatják együttműködésedet ezekkel a gondolatvezérekkel.
Kis követőbázisukból adódóan a nanoinfluencerek csupán minimális elérést kínálnak egy átlagos, vagy mikroinfluencerrel szemben, és tovább nehezíti a dolgokat, hogy mivel nem kifejezetten tapasztaltak együttműködés terén, így a cégeknek több dolguk van velük, mint valaki olyannal, aki „influencerkedett” már egy márkának.
Különösen fontos az is, hogy az adott influencer („mérettől” függetlenül) ismerje azt a márkát, amivel készül együttműködni. Tudnia kell, hogy mi a cég célja, küldetése, és hogy milyen értékek szerint csinálja azt, amit csinál.