Az influencer marketingről bebizonyosodott, hogy nem csak egy átmeneti őrület, hanem nagyon is életképes, sőt, versenyképes digitális marketingforma, és ahogy egyre több cég él a lehetőséggel, úgy egyre kreatívabb együttműködésekre is lesz szükség, hogy elkülöníthesd márkádat a versenytársaktól.
Persze egy influencer kampányt megalkotni nem kis feladat, és néha egyszerűen nem jönnek az ötletek, ezért is gyűjtöttünk össze néhány remek példát a nagyobb márkáktól, amelyeknek sikerült rátapintaniuk az influencer marketing lényegére. Meríts ihletet belőlük te is, hogy következő kampányod átütő siker lehessen!
1. Motorola: Moto Z és Moto Mods
Kép forrása: Flickr / Sinchen.Lin
Amikor a Motorola bemutatta új, „moduláris” okostelefonjait, többek között influencereket is felkértek új termékeik népszerűsítésére. A telefonok különleges jellemzője, hogy különböző modulokat lehet csatlakoztatni hozzájuk, amelyekkel ki lehet bővíteni funkcionalitásukat és testre lehet szabni őket.
A Motorola első sorban a fiatalabb korosztályokat célozta meg kampányaival, és kutatásuk során felfedezték, hogy célközönségük sok időt tölt a YouTube-on. Felkértek tehát néhány YouTube influencert, hogy mutassák be az új moduláris telefonok által kínált megannyi lehetőséget.
A kampányban 13 influencerrel dolgoztak együtt, akik különböző szektorokat képviseltek, így a márkának igen széleskörű célközönséget sikerült elérnie. Minden influencer készített egy partnerkapcsolatról nyilatkozó bejegyzést, egy „hős” YouTube videót, amelyben egy egyedi felhasználási módját mutatták be a moduloknak, illetve néhány közösségi bejegyzést is.
A videók sokszínűre és nagyon kreatívra sikerültek – az egyikben például egy rakétához erősítették hozzá a telefont, míg a másik arról szólt, hogy hogyan lehet túlélni a készülék segítségével egy kísértetjárta középiskolában.
Az eredmény? A videók összesen több mint 11 milliós nézettséget szedtek össze, a közösségi médián több mint 38 millió megjelenítés történt, és összesen több mint 120 ezren kattintottak át a motodmods.com webhelyre.
2. Pepsi: Hangulatjeles termékek
Kép forrása: Flickr / Mike Mozart
A Pepsi az amerikai Walgreens üzletekben szeretett volna több terméket eladni, ezért készítettek egy különleges, limitált kiadású palackokat kólájuknak, és létrehozták a #SayItWithPepsi („mondd el a Pepsivel”) hashtaget. Célközönségük a millenáris korosztály volt, ezért természetesen úgy döntöttek, hogy a közösségi médiához fordulnak, annak ellenére, hogy az üzlethelységekben igyekeztek több terméket értékesíteni.
A kampány célja az volt, hogy bemutassa, mennyivel jobbak az élmények, ha a különleges Pepsi hangulatjeles palackokkal együtt élheti őket át az ember.
A márka befolyásos tartalomkészítőket kért fel, hogy gyártsanak organikusnak tűnő tartalmakat a 200 hangulatjeles palackról, és osszák meg azokat millenáris követőikkel. Az influencerek blogbejegyzések, képek, és videók formájában terjesztették tartalmaikat, amivel nem kevés fiatalt sikerült a Walgreens (és Duane Reade) üzletekbe csalogatniuk, hogy feltöltekezzenek néhány palack Pepsivel nyári kalandjaikra.
A Pepsi ez után kielemezte a tartalmak teljesítményét, és kiválasztották a legjobbakat, amelyeket 40 másodlagos influencerrel is megosztattak, szintén a millenáris közönséget megcélozva. A #SayItWithPepsi kampány összesen 46 millió megjelenítést ért el, és az emberek több mint 50 ezer alkalommal mutattak aktivitást a kampánytartalmak irányába.
3. Bedrock Real Estate: Anthem of Us
A Bedrock Real Estate ingatlanügynökség egy rövidfilmet szeretett volna készíteni, amely megtöri a Detroit városáról kialakult negatív képet. Be akarták bizonyítani, hogy Detroit nem egy elveszett hely, hanem egy pozitív, feltörekvő város tele élettel.
A cég helyi influencerek (Shinola, Detroit Bikes, stb.) segítségét kérte a filmhez, amely az Anthem of Us („A mi himnuszunk”) címet kapta, és bámulatos képekkel, szabad, mégis hatásos elbeszéléssel mutatta be az amerikai várost.
Big Sean, az egyik helyi híresség is a nevét adta a projekthez, ami még több elérést eredményezett a film számára mind offline (nyomtatott média, televízió), mind pedig online környezetben. Seanon kívül persze egyéb helyi influencerek is besegítettek.
A Bedrock – a helyi influencerek organikus eléréseit meglovagolva – százezrekhez juttatta el üzenetét, és a film félmilliós nézettségre tett szert, mielőtt a cég a fizetett hirdetéseket is bevetette volna.
4. M&M’s: Az íz-szavazás
75 éves fennállása során az M&M’s először 2016-ban döntött úgy, hogy az emberek kezébe adja a választást. A világhírű márka rajongóit kérte fel arra, hogy döntsenek arról, milyen ízesítésű édességeket szeretnének a boltokban látni (mézeset, chiliset, vagy kávésat).
Az egész egy politikai kampányhoz hasonló választási rendszerben történt, amiben részt vett egy hivatalos kampányvezető (az Emmy-díjas Tony Hale), illetve 9 fő influencer, akik a három ízt képviselték, és azokért „kampányoltak”. Ezen kívül több mint húsz másik influencer is része volt a projektnek, akik arra ösztönözték a felhasználókat, hogy próbálják ki az új ízeket, és szavazzanak kedvencükre. A kampány hashtagje az #MMSFlavorVote lett.
Az influencerek feladata a kampány népszerűsítésre volt különböző csatornákon – többek között földrajzi célzású közösségi bejegyzéseket is készítettek, amelyekkel tovább fokozták a hangulatot az esemény körül az Egyesült Államokban.
A győztes végül a kávés M&M’s lett, a márka pedig 14,4 millió közösségi aktivitást, és közel 270 millió megjelenítést zsebelt be (PR, közösségi, és infulencer csatornákon), amiben sokat segített a 216 influencer bejegyzés. Az ízekre összesen több mint egymillió szavazat érkezett.
5. Indigenous Media: Sickhouse
Az Indigenous Media egy videógyártással foglalkozó cég, amely számos platformra, többek között hagyományos televízióra és közösségi médiára készített már rövidebb és hosszabb filmeket. Egyik csapatuk felelős a népszerű Sickhouse projektért.
A Sickhouse a „Ideglelés - The Blair Witch Project” című film stílusát idézi abban az értelemben, hogy a nézők számára nem egyértelmű, hogy valódi felvételekről, vagy megrendezett jelenetekről van-e szó (természetesen a Sickhouse minden jelenete megrendezett).
A Sickhouse-t valós időben rögzítették iPhone készülékekkel, méghozzá időrendben, hogy valódinak tűnjön. A szereplők között ott volt Andrea Russett is, aki 10 másodperces videók formájában osztotta meg a „filmet” a Snapchaten egy ötnapos időszak alatt. Andreát első sorban akkoriban 2,5 milliós YouTube követőbázisa, és színésznői tehetsége miatt választották „központi karakternek”. A Sickhouse-nak valósághűnek kellett lennie, mintha csak egy sok részletben megosztott „home videó” lenne.
A hangulatot csak tetézte, hogy a rövid videókban megjelenő többi személy szándékosan nem volt aktív a közösségi médián a forgatás alatt, és kizárólag Andrea Sncapchat fiókján jelentek meg a frissítések arról, hogy hol vannak és mit csinálnak éppen.
Végezetül Andrea megosztotta követőivel, hogy sikerült „túlélniük” az ijesztő kalandot, és a film egy bővített, 70 perces verziója a Vimeóra is fekerült.
Az eredmény? A „Sickhouse” videók összesen több mint 100 milliós nézettséget szedtek össze a Snapchaten.