A „vloggerkedés”, „vlogolás”, és hasonló jellegű idegen eredetű kifejezések nagyon felkapottakká váltak az elmúlt években. Ahhoz, hogy valakiből sikeres vlogger legyen, mindenek előtt meg kell ismerkednie e karrier alapjaival – cikkünk ebben igyekszik segíteni!
Mindenek előtt kezdjük azzal, hogy mit is jelent az, hogy valaki vlogger, és hogy mi az a vlog. Az egész koncepció nagyon egyszerű: a „vlog” szó a „video blog” vagyis „videós blog” rövidítése. Egy vlogger olyan személy, aki ilyen videós blogot vezet – tehát egy „videós blogger”. A blogok fogalmával valószínűleg mindenki tisztában van már – a videós blog pedig lényegében egy hasonló beszámoló valamilyen személyes, vagy más témáról, csak éppen videó formájában, és nem írott szöveggel.
A közösségi médiának nagyon fontos szerepe volt a vloggerkedés elterjedésében – a HubSpot szerint a közösségi tartalmak több mint 90%-a videókból áll!
A vloggerkedés egy viszonylag kötetlen műfaj, hiszen – hasonlóan a bloggerkedéshez – a szabad önkifejezésről és véleménynyilvánításról szól (persze csak az adott platform szabályzatain belül). Ha te is szeretnél ilyen pályára lépni, akkor a következő néhány rövid tipp pontosan neked szól!
1. Keress ihletet
Ha még csak most vagy a kezdet kezdetén, akkor meglepően nagy kihívás lehet elképzelni, hogy egyáltalán hogyan is lehet, vagy érdemes vlogolni. Egyet se félj, a YouTube a barátod. Nézz szét híres magyar és külföldi vloggerek tartalmai között és figyeld meg, hogy miket csinálnak – hogyan beszélnek, hogyan mozgatják a kamerát, hogyan fejezik ki magukat, mivel szemléltetik mondanivalójukat, és így tovább.
2. Tudd, hogy mi az identitásod
Az, hogy valakinek a munkájából ihletet merítesz nem azt jelenti, hogy lemásolod, amit csinál. Fontos, hogy tudd, mit hogyan csinálnak mások, de ezt a tudást saját stílusodban kell alkalmaznod, nem pedig egy az egyben átvenni tőlük. Gondolkodj el rajta, hogy mi az, ami mozgat téged, hogy mi iránt érzel szenvedélyt, miről beszélsz szívesen, és mik az erősségeid, amikre felépítheted vlogcsatornádat. Persze ahogy a vloggerkedés egyre elérhetőbbé válik, egyre többen is foglalkoznak vele, és így egyre nehezebb kitűnni a tömegből, de erre mindenképpen szükség lesz, ha vinni szeretnéd valamire!
3. Szerezd be az alapfelszerelést
Habár az okostelefonok kamerái évről évre egy picivel jobbak lesznek, nem valószínű, hogy valaha utolérik majd az igazi fényképezők/videókamerák minőségét. Éppen ezért fontos, hogy beszerezz magadnak egy olyan vlog kamerát (https://www.influencertoplista.hu/vlogger-kamerak.html), amivel megfelelő minőségű felvételeket készíthetsz magadról (vagy más dolgokról), és egy állványt is, amire lehelyezheted kamerádat, hogy ne kelljen mindig tartanod. Ha igazán komolyan gondolkodsz a vlogolásban, akkor nem árt, ha egy felcsíptethető mikrofont is beszerzel, hogy a hangminőség is kiváló legyen.
4. Tanulj meg videót vágni
Miután megvan, hogy miről és hogyan szeretnél videókat készíteni, és rögzítetted is ehhez az anyagot, a következő lépés kiválogatni és időrendi sorba helyezni (összevágni) azokat a részeket, amiket szeretnél közzétenni a kész videóban. Ehhez nincs szükséged drága videószerkesztő szoftverre – a lényeg, hogy megfelelő minőségben tudd elmenteni (renderelni) videódat az adott célplatformra (legyen az a YouTube, a Facebook, az IGTV, vagy bármi más).
5. Népszerűsítsd magad a közösségi médián
A közösségi média és a vloggerkedés egy tökéletes párost alkotnak – a kérdés csak az, hogy ki tudod-e használni ezt a kapcsolatot. Ne feledd, hogy attól, hogy első sorban például a YouTube-ra töltöd fel vlogjaidat, akkor sem árt jelen lenni például a Facebookon, már csak azért is, hogy megoszthasd feltöltéseidet ottani követőiddel, és használhasd a platform különböző funkcióit tartalmaid népszerűsítésére.