Akik vizuális influencerek szeretnének lenni, azoknak mindenképpen szükségük lesz egy jó minőségű kamerára, amivel képeket és videókat készíthetnek magukról, és megörökíthetik mindennapjaik pillanatait közönségük számára. Egyre népszerűbbé válik a vloggerkedés, és habár a legtöbben egyszerűen okostelefonjukkal oldják meg a pillanatok rögzítését, egy komolyabb kamera hosszútávon sokkal jobb befektetés lesz.
A temérdek opció közül azonban nehéz választani, és persze az ember kifejezetten olyan készüléket szeretnem, amely minden tekintetben megfelel az igényeinek. A következőkben (minden különösebb sorrend nélkül) felsorolunk néhány olyan kamerát, amelyek között nagy valószínűséggel te is találsz majd egy szimpatikus opciót. Action!
Canon EOS 77D (másik nevén 9000D)
DSLR, 24,2MP (APS-C), 1080p@60
A DSLR (tükörreflexes) fényképezőkre általában gyenge videós autófókusz jellemző, azonban a Canonnak sikerült áthidalnia ezt a problémát újabb modelljeiben az úgynevezett Dual Pixel CMOS AF technológia segítségével. Ezt a fókusztechnológiát sokan a legfejlettebbnek tartják a fogyasztói piacon, és habár sokan kezdenek kiábrádnulni a márkából, a Dual Pixel autófókuszt mindenki elismeréssel emlegeti.
A kamera egy másik előnye, hogy kihajtható érintőképernyővel rendelkezik, ezért vlogvideók készítése közben pontosan azt látod majd, amit a kamera is, még ha saját magadat is veszed vele. A Canon objektívopciói továbbá páratlanok – szinte minden pénztárca megtalálja a számára megfelelő üveget Canon vázára.
GoPro Hero7 Black
Akciókamera, 12MP (1/2,3”), 4K@60
A GoPro jelenleg legújabbnak számító csúcskategóriás akciókamerája a nagysikerű 6-os verzió alapjaira épít, amely már a maga idejében is sokakat hódított meg korszerű funkcióival és az amerikai márkától megszokott megbízhatóságával.
Szóval milyen újdonságokat kínál a legújabb generáció, ami miatt megéri ezt választani? A legjelentősebb újítás kétségtelenül a HyperSmooth stabilizáló, amely minden eddiginél stabilabb videók rögzítését teszi lehetővé, lényegében bármilyen intenzív sport, vagy akár egy könnyed séta során is. Az új Hero egy jobb mikrofont is kapott, illetve belekerült a TimeWarp funkció is, amivel sokkal simább, felgyorsított, timelapse-hez hasonló videók készíthetők.
Ha mindezekre nincs különösebb szükséged, és csak egy nagyon jól felszerelt selfie vlogkamerát szeretnél, akkor egy alig használt Hero6 is remek választás lehet, de már a 7-es verzióért sem feltétlenül muszáj túl mélyre nyúlnia az embernek a zsebében.
Érdemes megjegyezni, hogy a GoPro-nak nincs kihajtható képernyője (habár érintős), de hatalmas látószöge miatt igazi kihívás úgy magadat venni, hogy ne legyél benne a képben. Szükség esetén a GoPro mobilalkalmazással telefonodat is használhatod képernyőként (természetesen vezeték nélküli kapcsolattal).
Ide kattintva megbízható eladótól vásárolhatod meg a kamerát: GoPRO Hero 7 vásárlás
Olympus Pen E-PL9
Tükör nélküli, 16,1MP (Micro 4/3), 4K@30
Kompakt, stílusos, de erős – ezzel a három szóval lehetne a legrövidebben összefoglalni az Olyampus Pen E-PL9-et, ami listánk első tükör nélküli tagja. Kicsi a bors, de erős: az E-PL9 4K-s felbontású videókat is képes rögzíteni (30 FPS-nél), és egy 3”-os kihajtható érintőképernyő is tartozik hozzá, lehetővé téve, hogy lásd, tényleg magadat veszed-e vlogolás közben.
A Pen E-PL9 ráadásul szeznorstabilizált is, ami azt jelenti, hogy bármilyen ráhelyezett objektívet képes stabilizálni. 720p-s felbontás mellett akár 120 FPS-es videókat is rögzíthetsz későbbi lassításokhoz. Ha fényképezni szeretnél, akkor a kamera arc és szem autófókuszra is képes, ami tovább könnyíti a szelfizést és az általános fényképezést.
Kisméretű képérzékelője miatt mindenképpen érdemes egy nagy látószögű objektívet szerezni hozzá, jó fényáteresztéssel (az Olympus M.ZUIKO DIGITAL ED 14-42mm f/3.5-5.6 EZ Pancake jó opció, csak ne kamerázz vele túl sötétben).
Panasonic Lumix G7
Tükör nélküli, 16MP (Micro 4/3), 4k@30
A Panasonic már évek óta a fényképezős videótechnológia úttörője, ami még legolcsóbb modelljein is meglátszik. Habár már nem mai készülék, a Panasonic Lumix G7 a mai napig egy nagyon értékes kis kamera, meglepően versenyképes árral. Kezdésképpen ott van a 4K-s videórögzítés 30 FPS-sel, a videó közbeni autófókusz, vagy a mikrofonbemenet is. A komolyabb felhasználók olyan hasznos funkciókat is kapnak, mint a focus peaking, vagy a zebra, amik nem feltétlenül vloggereknek szántak, de bármilyen videófelvétel során sokat segíthetnek az optimális minőség elérésében. A kihajtható érintőképernyő természetesen adott.
A G7 talán egyetlen problémája, hogy habár alapból egy (kétségtelenül jó minőségű) Micro 4/3-os érzékelő dolgozik benne, 4K-s felvétel közben még jobban bevág egy kicsit a készülék, ezért egy tényleg széles (legalább 12 vagy 14mm-es) objektívre lesz szükséged a kényelmes kompozíciókhoz (vlogolás esetén).
DJI Osmo Pocket
Kompakt, 12MP (1/2,3”), 4K@60
A DJI nevet a legtöbben a drónipar királyaként ismerhetik, természetesen nem véletlenül. A kínai cég számos nagysikerű terméket dobott már a piacra, és drónjai szinte minden árkategóriát lefednek. A DJI azonban nem csak a levegőben próbálgatja szárnyait, hanem a felhasználók markában is. A kézi stabilizátorokat felsorakoztató Osmo vonal egyik legújabb tagja a Pocket, amely egy rendkívül apró csomagban kínál meglepően sokat.
Kezdésképen ott van a 60 FPS-es 4k-s videórögzítés, amire listánkon csupán a GoPro Hero7 Black képes a Pocketen kívül (a komolyabb kamerák közül még nem sokba érkezett meg ez a funkció). A Pocketben két mikrofon és egy korszerű zajcsökkentő algoritmus gondoskodik a hangminőségről, és a gép még 12 megapixeles képek rögzítésére is képes. A kamera egy gombnyomással képes körbeforogni, és pillanatok alatt válthatsz szelfi és normál (előrenéző) mód között, eközben pedig a videókép folyamatosan látható az apró képernyőn (amit egy alkalmazással felszerelt okostelefon tud helyettesíteni, ha nagyobb kijelzőre van szükséged).
Amire azonban igazán büszke lehet a DJI, az az elképesztő stabilizáció, amelyet képes volt belegyömöszkölni egy ekkora készülékbe. A háromtengelyes mechanikus gimbal listánk leghatékonyabb stabilizátora, amely még a Hero7-et is látványosan lekörözi (ráadásul videóminőségben is a GoPro előtt jár), habár nem használható extrémebb körülmények között, mint egy valódi akciókamera.
Ha úgy gondolod, ez a neked való a legjobb videók készítéséhez, ide kattintva meg is vásárolhatod: DJI Osmo Pocket vásárlás